Україна: харчова промисловість - підсумками 2011 р. - Агропортал

Реєстрація
рус укр
Найбільша база пестицидів в Україні
Ви тут:
Курсы НБУ на сегодня

Україна: харчова промисловість - підсумками 2011 р.

Зниження обсягів виробництва практично в усіх категоріях харчопрому, крім експортоорієнтованих - така основна тенденція 2011 Навіть ті галузі, представники яких на початку року оптимістично прогнозували впевнене зростання ринку, вже в середині року переглянули свої прогнози на більш скромні показники. Так сталося, наприклад, з пивним ринком - в січні 2011 р., натхнені позитивною тенденцією 2010 р., пивовари очікували мінімум +5-8% зростання за підсумками 2011 р. "Але якщо ми вийдемо на хоча б 2% - це буде хороший результат ", - констатувала глава асоціації" Укрпиво "Г. Коренькова вже у вересні.

У січні 2011 р. українсько-білоруська пивна війна, розпочата ще в 2010 р., закінчилася, і закінчилася вона не на нашу користь. Українські пивовари під загрозою блокування поставок були змушені підняти середньозважену ціну на свій продукт для білоруського ринку на 49-64%. "Та кампанія, яка була розгорнута республікою Білорусь, дала негативні наслідки. У нас неухильно падає експорт і зростає імпорт", - говорить Г. Коренькова. У січні-жовтні 2011 р. виробництво пива зменшилося в порівнянні з січнем-жовтнем 2010 р. на 1,7%, або на 4,56 млн. дал, і склало 263,655 млн. дал.

Поряд з пивом скоротилося виробництво та інших основних алкогольних напоїв. Падіння виробництва горілки і вина за підсумками 10-11 місяців року виражається двозначними цифрами. Рекордсмен з падіння обсягів виробництва серед алкогольних напоїв - вино. За даними Державної служби статистики, за 10 місяців 2011 р. виробництво тихих вин в Україну склало 14 230 тис. дал проти 24 570 тис. дал за аналогічний період 2010 р., тобто на 42,1% менше, ніж торік. Причину спаду експерти бачать в ціновій кон'юнктурі, активному імпорті і зростанні тіньового ринку.

Ринок горілки також продемонстрував вражаюче падіння. За 11 місяців 2011 р. виробництво горілки зменшилося на 19,8% - до 30,2 млн. дал. Для порівняння, в 2010 р. в порівнянні з 2009-м було вироблено на 0,2% більше горілки та інших міцних спиртних напоїв - 42,4 млн. дал. Генеральний директор Кримської горілчаної компанії Джонатан Вейл раніше прогнозував, що горілчаний ринок за підсумками роботи в 2011 р. скоротиться на 13% порівняно з результатом 2010 р. У минулому році обсяг горілчаного ринку (легального) становив 46 млн. дал, в цьому році може бути нижче 40 млн. дал, вважають експерти. Тенденція зумовлена, з одного боку, зниженням доходів населення, а з іншого - збільшенням тінізації ринків і зростанням імпорту.

Знизилася і виробництво безалкогольних напоїв. У січні-листопаді 2011 р. в порівнянні з січнем-листопадом 2010 р. їх випуск зменшився на 2,9%, або на 3,959 млн. дал до 132,544 млн. дал. Не на користь виробникам зіграло і відносно прохолодне літо 2011

Після падіння 2009 р., в 2010 і 2011 рр.. зростання показав і ринок мінеральних вод. Зростання склало 10% в 2010 р., проте за підсумками 2011 р. оператори не чекають збільшення обсягу більше 5%. Для цього ринку в 2011 р. була характерна загальна для харчопрому тенденція - посилення позицій великих гравців і догляд дрібних. Лідером українського ринку мінеральних вод є компанія IDS, якій належить четверта його частина - 28%. Серед тенденцій можна відзначити стрімке зростання популярності негазованої води.

Горілчаний ринок, незважаючи на зниження легальних обсягів виробництва, тим не менше, був багатий на події. У центрі уваги протягом усього року перебував конфлікт акціонерів горілчаної компанії Nemiroff - акціонери Я. Грибов і А. Кіпіш з одного боку і сім'я Глусь з іншого боку борються за контроль над компанією. Судові тяжби з перемінним успіхом для кожної із сторін тривають донині. Зміну власника пережив ще один учасник ринку - британський бізнесмен Ніл Сміт, власник інвестиційної компанії Eastern Beverage Company SA оголосив про завершення угоди з придбання 100% ТОВ "Кримська горілчана компанія", яка була створена на активах збанкрутілого "Союз-Віктан".

Цукерки з молоком

Важким видався 2011 р. і для виробників молочної продукції. Рекордні ціни на сировину, відсутність держпідтримки на тлі низької купівельної спроможності населення - в таких умовах Молпром існував останній рік. "У галузі важке економічне становище. Нам потрібно йти в ЄС, модернізуватися, але у нас немає коштів на це - немає ні грошей, ні можливості їх заробити, оскільки багато заводів працюють на межі рентабельності", - говорить голова ради директорів Союзу молочних підприємств України В. Чагаровський.

Основний фактор, що визначав специфіку роботи компаній сектора протягом останнього року - рекордні ціни на молоко в Україну. Якщо в 2010 р. середня ціна на молоко становила 3 ​​938 грн. / Т, що практично відповідало європейським цінам, то впродовж 2011 р. вони підвищилися ще на 30%. При цьому виробництво продовжувало падати - за даними Держкомстату, за 9 місяців року виробництво молока склало 8 710,3 тис. т, що на 3% менше, ніж у відповідному період 2010 р.

Також потрібно відзначити, що рівень конкуренції на ринку, незважаючи на кризу та низьку купівельну спроможність населення, збільшився. В Україну прийшла білоруська продукція - і якщо раніше поставлялося в основному вершкове масло (пік припав на 2009 р.), то тепер налагоджений імпорт і ЦМП.

Важке становище в галузі породило ще один тренд - збільшення кількості на ринку фальсифікату, тобто продуктів-замінників. Здешевлення рецептури - як правило, за рахунок заміни тваринних жирів рослинними - відповідь виробників на потребу ринку в якомога більш дешевому продукті.

При поточному рівні цін на молоко тонна пальмового масла обходиться дешевше в середньому в три рази. При цьому фальсифікація охоплює все більшу кількість категорій молочних продуктів - якщо раніше вона в основному застосовувалося у виробництві вершкового масла і згущеного молока, то тепер ця практика поширилася і на цільномолочну продукцію, і на сири. Саме з цим був пов'язаний вибухнула в середині літа на ринку скандал - російська асоціація "Союзмолоко" звинуватила Україну в тому, що український сир поставляється в РФ містить пальмове масло, яким виробники нібито замінюють тваринний жир для здешевлення собівартості. Росіяни погрожували підвищити ввізні мита на українську молочку, проте до цього не дійшло.

А ось по відношенню до українських кондитерам Росія виявилася більш принциповою. З 4 липня ц.р. уряд РФ встановило спеціальне мито на імпорт карамельної продукції в розмірі $ 294,1 / т строком на 3 роки. Ця новація не сильно зачепила українські компанії, як мінімум найбільші з них, які давно перестали розмінюватися на виробництво низькомаржинального дешевої карамелі. "За моїми спостереженнями, українські кондитери вже давно не асоціюються у російських споживачів з дешевою карамеллю", - сказав директор з розвитку "АВК" А. Дикунов. Як контрзахід кондитери планували наростити постачання в РФ інших видів кондитерських виробів.

Також антидемпінгове мито на українську карамель встановлена ​​в Білорусі. Її скасування на імпорт своєї продукції зуміли домогтися "Roshen", "Житомирська ласощі", Харківська бісквітна фабрика, "Конті".

Проте якщо у випадку з Росією і Білоруссю наслідки обмежень для галузі були не катастрофічні, то втрата казахського ринку була болючою. Уряд Казахстану з 26 вересня 2011 строком на три роки ввело мито на імпорт кондитерських виробів для захисту внутрішнього ринку. Ставки мит (30% -49%) учасники ринку охарактеризували як "перевищують розумні межі". "Ми були готові до введення мита на карамель, але те, що Казахстан вирішив стягувати на кордоні ще й 49% вартості шоколадних цукерок, а також ввів 39% мито практично на всі інші цукристі вироби - надзвичайний факт, я навіть не можу пригадати прецедентів встановлення подібних мит ", - сказала президент корпорації" Бісквіт-Шоколад "А. Коваленко.

Проблему, чим замінити і куди перенаправити вивільнені обсяги продукції, українським кондитерам ще належить вирішити.


Новини України
Останні новини