Україна: попит на добрива зростає разом з цінами на них - Агропортал

Реєстрація
рус укр
Найбільша база пестицидів в Україні
Ви тут:
Курсы НБУ на сегодня

Україна: попит на добрива зростає разом з цінами на них

Після новорічних свят сільгоспвиробники прийшли до висновку, що далі тягнути із закупівлею добрив немає сенсу - малоактивна осінь змусила їх зараз активізувати відкладений раніше попит. Вони шукають живильні речовини, поки не розпочалася посівна кампанія. Адже в розпал сезону ціни на добрива можуть стати захмарними. І хоча у світі попит ще недостатньо високий - закуповуються переважно малі партії товару, це не заважає виробникам і трейдерам потихеньку накручувати вартість добрив - більшості з них вдалося спустошити склади ще в грудні 2011 р., отримавши тим самим вагомий аргумент для інфляції.

У результаті Минулий тиждень стала сприятливою для хіміків - вартість карбаміду в порту "Південному" виросла відразу на $ 30 - з $ 350-360 до $ 380-390 за тонну. Аміачна селітра також подорожчала на $ 20 - з $ 280-290 до $ 300-310 за тонну. Це гарна новина для хіміків, хоча реальну картину собівартості випуску азотних добрив вона не виправила. Сформована кон'юнктура цін ще не вирішила проблему збитковості виробництва добрив в Україну. Адже на головний продукт - аміак - ще зберігається спадаючий тренд.

Так, з початку року він продовжує знижуватися в ціні. Якщо в грудні його вартість становила $ 500 за тонну, то, станом на 12 січня 2012 р., в порту "Південному" аміак продавався вже не дорожче $ 400-430 за тонну. При закупівельній ціні газу, яка була у підприємств бізнесмена Д. Фірташа в кінці минулого року - $ 412 за 1 тис. куб. м газу, цей продукт втрачає всякий товарний сенс. В даний час його вигідніше направити на випуск карбаміду і селітри, які демонструють поступальне зростання цін. Але, оскільки собівартість випуску аміаку залишається досить високою, похвалитися позитивною економікою виробництва селітри і карбаміду хіміки також не можуть. Крім того, поточні продажу не настільки масштабні.

Так, минулого тижня українського товару вдалося проникнути на пакистанський тендер. За деякими відомостями з ринку, Пакистан закупив з 300 тис. т анонсованого обсягу карбаміду лише 50 тис. т. При цьому був придбаний товар у компанії Transfert, яка, в свою чергу, придбала його у компанії NF Trading - актив Д. Фірташа. Вартість контракту склала $ 417,5 за тонну. "Решта постачальники запитували ціну на карбамід понад $ 431 за тонну, але покупець - компанія ТСР - відкинув ці пропозиції і вирішив провести повторний тендер на 250 тис. т карбаміду 17 січня", - розповідає аналітик ринку мінеральних добрив Д. Гордейчук.

Звичайно, нашим виробникам не міг не потішити такий вибір, хоча довелося істотно знизити ціну пропозиції. Але що таке 50 тис. т, коли щомісячний випуск сечовини в Україну складає більше 300 тис. т? Очевидно, що доведеться чекати більшого тендеру - в Індії. До цих пір хімікам доведеться пильніше поглянути на власних покупців - українських аграріїв, які також зацікавлені в закупівлях великих партій товару в передпосівний період.

На цьому ринку зараз відбуваються довгоочікувані явища - великі агрохолдинги готові викуповувати різні види добрив, відкрито про це заявляють і навіть закуповують товар у російських конкурентів. "Компанія" Райз "виходить на ринок з пропозицією про покупку 176 тис. т добрив. З озвученого обсягу компанії необхідно близько 30 тис. т аміачної селітри, а також 42 тис. т карбамідо-аміачної суміші (КАС)", - говорить пан Д . Гордейчук.

З аналогічною пропозицією вийшла компанія "Агрейн-трейд". З чуток з ринку, якась велика аграрна компанія навіть придбала 20 тис. т карбаміду в російської компанії "Уралхім". Компанія "Акрон" продала в Україну 40 тис. т аміачної селітри, що стало справжнім потрясінням для вітчизняних хіміків.

Конкурент не зміг продати ці обсяги на зовнішньому ринку за очікуваною ціною - $ 300-305 за тонну, після чого запропонував товар українським покупцям по $ 260 за тонну, що відповідає 2 080 грн. за тонну без ПДВ. Для порівняння. Українські хіміки продають це добриво по 3 180 грн. за тонну на умовах самовивозу. Але навіть такий очевидний демпінг поки утримує наших виробників від зниження цін - далі очікується їх зростання унаслідок активізації світового попиту, що дає підстави для утримування поточних цін і навіть їх підвищення аж до березня. Поки ж обсяги імпорту не так погрозливі, щоб стати поштовхом до посилення конкурентної боротьби за ринок.

Одним словом, дочекатися основного збуту добрив за кордон поки хімікам допомагають власні споживачі і довколишні ринки СНД. "Попит на цих ринках такий, що європейським хімікам залишається тільки заздрити. І в трейдерів, і у виробників товару мало, внаслідок розгорається попиту зростання цін неминучий. Ринок обіцяє активний затягується сезон", - прогнозує Д. Гордейчук.

У той час як минулий тиждень стала поштовхом для подорожчання добрив, вона ж ознаменувалася початком падіння цін на агропродукцію після того, як Мінсільгосп США оголосив світовий баланс по зернових. Прогнозовані міністерством рекордні в 2012 р. запаси пшениці привели до того, що ця культура 12 січня 2011 г.опустілась всього за день в ціні на $ 10 - з $ 300 до $ 290 за тонну, CBOT, Чикаго, а кукурудза на тих же умовах звалилася в ціні на $ 14 - з $ 278 до $ 264. Подивимося, як скоро на таку динаміку відреагують ціни на добрива, якщо таке взагалі станеться.


Новини України
Останні новини