Українські виробники сирів виявилися заручниками в боротьбі різних відомств за контроль над якістю продуктів харчування в Україну - Агропортал

Реєстрація
рус укр
Найбільша база пестицидів в Україні
Ви тут:
  • Головна
  • ::
  • Новини
  • ::
  • Новини України
  • ::
  • Українські виробники сирів виявилися заручниками в боротьбі різних відомств за контроль над якістю продуктів харчування в Україну
Курсы НБУ на сегодня

Українські виробники сирів виявилися заручниками в боротьбі різних відомств за контроль над якістю продуктів харчування в Україну

Як пише ІА "Економічні звістки", українські виробники сирів виявилися заручниками в боротьбі чиновників різних відомств за бюджетні потоки і можливість неформального отримання коштів. У той час як різні структури борються за право контролювати якість продуктів харчування в Україну, підприємства ризикують позбутися доступу до свого основного ринку збуту - Росії.

Так, в перший робочий тиждень 2012 російські чиновники додали проблем українським колегам. Протягом трьох днів глава Росспоживнагляду Г. Онищенко, раніше одним своїм наказом перекрив поставки на російський ринок молдавських вин і грузинської мінеральної води "Боржомі", зробив два гучних заяви, що стосуються якості українського сиру, а також в загальному системи контролю якості харчової продукції в Україну .

Атака Росспоживнагляду почалася з гучної заяви про те, що оскільки Україні в рамках реформи системи контролю якості та безпеки продуктів харчування передає ці функції державної ветеринарної та фітосанітарної служби, то це фактично прирівнює українців до тварин. Ця заява - дещо несподіване, оскільки раніше Г. Онищенко не був помічений в інтересі до української ветслужбі - стало причиною справедливого обурення українського МЗС, глава якого, К. Грищенко, зажадав вибачень від російського чиновника.

Проте далі - більше. Не встигла українська сторона "відійти" від критики, Г. Онищенко підірвав чергову інформаційну бомбу. "Нас не влаштовує якість українського сиру, цей товар повинен називатися не" сир "навіть, а" сирний продукт ", - такі висновки головного санлікаря Росії.

Суть претензій та ж, що і влітку минулого року - використання у виробництві сиру пальмового масла, яким українські виробники нібито підміняють дорогі тваринні жири.

Озвучив Г. Онищенко і назви заводів-порушників - за його словами, "особливу тривогу" викликає продукція Пирятинського сирзаводу в Сумській області, Великобурлуцького сироробного заводу в Харківській області, Звенигородського сироробного комбінату в Черкаській області та ряду інших. За його словами, вихід із ситуації один - обмеження поставок української агропродукції на територію Росії, в першу чергу сиру.

Обидва ці заяви, і особливо гранично неофіційна їх форма, викликали подив у експертів і в самої української ветслужби. "Не будь ці заяви зроблені чиновником так званого другого ешелону - подумав би, що нас, Україна, черговий раз" схиляють до дружби "- того ж Митного союзу", - відзначив один з аналітиків. "Ми до цих пір не отримали ніяких офіційних звернень від Росспоживнагляду, є тільки заяви в ЗМІ", - говорить голова Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України І. Бісюк.

"Хоч би назви не озвучували", - обурюється він. Він уточнив, що фігурування в заяві Г. Онищенко зазначених підприємств дивно, оскільки вони протягом останніх кількох років не здійснювали поставок на територію Митного союзу.

Як зазначають українські експерти, Росія, і не вдаючись до такої масованої інформаційної атаки, могла б обмежити поставки українського сиру, переслідуй вона дійсно таку мету. Для цього достатньо було б відкликати сертифікати, видані українським сирзавод. Всього на експорт до Росії мають право від 15 до 18 гравців, в залежності від місяця.

На їхню думку, мета цього галасу може бути далека від офіційно заявленої. Зокрема, однією з можливих її причин експерти називають майбутню реформу системи контролю якості та безпеки продуктів харчування в Україну. Її результатом має стати створення єдиної структури - власне Держветслужба, яка буде відати всіма функціями і повноваженнями у цій сфері. Зараз, як відомо, контроль якості здійснюють паралельно кілька відомств: на стадії виробництва і переробки його контролюють ветмедицини, на стадії готового продукту - медицина і санепідемслужба, на полиці магазину - Госпотребінспекція. Ці функції - контроль якості, зважаючи на великий попиту, є одними з найбільш "прибуткових" в українській держслужбу. "Ніхто не хоче втрачати таке жирне місце", - відзначають експерти.

Саме в рамках боротьби за такий прибуткові функції могли бути спровоковані заяви Росспоживнагляду, спрямовані на дискредитацію української ветслужби.

Російський ринок - основний для українських сироварів. У структурі продажів деяких підприємств на нього припадає до 40% виробництва. Тобто, Україні є повноцінним нетто-експортером сиру. Знайти компенсацію такого ринку збуту в разі його втрати буде дуже важко, відзначають експерти.


Новини України
Останні новини