МінАПіП Україна хоче дотувати кожну тонну закуповуються селом добрив на 600-700 грн. - Агропортал

Реєстрація
рус укр
Найбільша база пестицидів в Україні
Ви тут:
Курсы НБУ на сегодня

МінАПіП Україна хоче дотувати кожну тонну закуповуються селом добрив на 600-700 грн.

Уряд України працює над тим, щоб виділити АПК допомогу у вигляді дотування закупівлі 700 тис. т добрив. "Ми ініціюємо здешевлення 700 тис. т добрив. Їх планується здешевити приблизно на 600-700 грн. За кожну тонну", - сказав глава МінАПіП Н. Присяжнюк.

Таким чином, виходить, що міністерство домагається виділення з держбюджету на компенсацію закупівлі добрив 400-500 млн. грн. У 2009 р., останньому, коли така допомога виділялася через держбюджет АПК, вона становила 300 млн. грн. Якщо КМУ вважатиме лобійований Н. Присяжнюком допомогу адекватною, це буде суттєвою підтримкою аграріям, особливо дрібному та середньому ланці.

Фермерам приємно чути про майбутню турботі міністерства, але вони хочуть вірити не деклараціями, а конкретним рішенням. "Самі по собі наміри міністерства поліпшити економіку фермерства - позитивні. Але потрібно розуміти, яким буде механізм здешевлення добрив. Враховуючи практику дотування добрив минулих років, можна сказати - якщо механізм не буде змінений, сільгоспвиробники не відчують цієї підтримки", - повідомив І. Томич , глава Союзу обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів. За його словами, якщо раніше компенсації підлягали 30-40% вартості добрив, то хіміки підвищували ціни на добрива, дізнавшись про таку допомогу сектору державою, і реальна компенсація становила не більше 10% вартості.

"20-30% дотації з'їдалося інфляцією", - нарікає І. Томич. Він вважає, що потрібна нова форма співробітництва між хімзаводами і аграріями, яка попередить б нечесне поведінка виробників добрив.

Кожну весну АПК закуповує понад 1 млн. т добрив під посівну кампанію, переважно - азотну групу, так як застосування складних видів добрив краще восени. Не менш 800-900 тис. т припадає на аміачну селітру, приблизно 150 тис. т - на карбамід, а також близько 300 тис. т на аміачну воду, сульфат амонію, карбамідо-аміачну суміш. Якщо МінАПіП позначений обсяг в 700 тис. т, компенсації підлягатиме, в першу чергу, найдорожче і популярне добриво - аміачна селітра, вартість якої на хімпідприємства зараз досягла на умовах самовивозу 3300 грн. за тонну. Компенсація на рівні 600-700 грн. на тонні дозволить селу купувати це добриво дешевше - по 2 700-2 600 грн. за тонну. Саме про таку ціну селітри йшла мова, коли МінАПіП вперше підготував документи на затвердження допомоги селу по добривах для КМУ.

Але є деякі аргументи, які ставлять під питання виділення допомоги селу в позначеному обсязі. Перше - вільних обсягів селітри в наявності азотних підприємств практично не залишилося, все продано до квітня. Продукція, зараз обсяги селітри вже фактично продані на березень. Друге - всі заводи, які виробляють аміачну селітру, входять в структуру Ostchem Ukraine, яка контролюється бізнесменом Д. Фірташем.

Варто зазначити, що перша спроба вже колишнього міністра Мінекономрозвитку А. Клюєва зібрати хіміків за одним столом, щоб розглянути питання дотування добрив і графік постачання ними села, провалилася - представники Ostchem Ukraine і самих хімзаводів проігнорували засідання, намічене на 10 лютого ц.р. Тепер умовити хіміків допомагати фермерам спробують найближчим часом, через тиждень-два, повідомив джерело видання.

На одному з підприємств Ostchem Ukraine повідомили, що МінАПіП дав орієнтування на заводи за обсягами, які потрібно продати на власний ринок. "План щодо забезпечення села не відрізняється від торішнього. Але продаємо ми аміачну селітру за ринковими цінами, так як у зв'язку із зростанням вартості газу не мають наміру накопичувати збитки. У нас вже зараз зупинено виробництво товарного аміаку, тому що його собівартість становить $ 530 за тонну, а реальна вартість - $ 360 ", - сказав топ-менеджер заводу.

При такому настрої важко вмовити хіміків не вдатися до старої виверту - підвищити вартість добрив для внутрішнього ринку після затвердження держдопомоги на компенсацію добрив, якщо таку затвердять. Це означає, що конфлікту не уникнути. Особливо якщо врахувати проблеми Ostchem Ukraine з оплатою за газ. Компанія є відповідачем вже в декількох судових розглядах на тему несплати за поставлені обсяги блакитного палива.

Тим часом Н. Присяжнюк декларує ще й допомогу по забезпеченню села ПММ: "Уряд зараз працює над тим, щоб підготуватися до додаткового виділення пально-мастильних матеріалів та їх здешевленню". За словами міністра, необхідно виділити близько 200 тис. т дизпалива і 40 тис. т бензину. І Міненерго вивчає розмір можливого здешевлення, стверджує Н. Присяжнюк.

http://proagro.com.ua/


Новини України
Останні новини