Новий порядок взаємодії Укрзалізниці з експедиторами - Агропортал

Реєстрація
рус укр
Найбільша база пестицидів в Україні
Ви тут:
Курсы НБУ на сегодня

Новий порядок взаємодії Укрзалізниці з експедиторами

Новий порядок взаємодії Укрзалізниці з експедиторами

«Укрзалізниця» готує новий порядок взаємодії з експедиторами по транзитних перевезеннях: посередники не тільки не зникають, але і вводять нові платежі за користування вагонами. Кінцева мета - консолідація і монополізація ринку експедиторських послуг, вважають в логістичних компаніях, а залізна дорога і не сперечається.

Держадміністрація залізничного транспорту почала застосовувати до договорів на транзит той же порядок організації, що й за експортно-імпортними та внутрішніх перевезень. Про це «i» повідомили в ряді експедиторських підприємств. Це означає, що, з одного боку, стає можливим розблокування перевезень в транзитному сполученні, яке до цих пір відбувалося зі значними перебоями через відсутність виразних умов подачі вагонів.

«Ніхто конкретних інструкцій не дає. Один день централізовано дозволяється перевезення транзитних вантажів через Україну, на другий день вже оголошується заборона на ту ж перевезення », - обурюється ситуацією директор транспортної компанії« Пакобо »Василь Палко. З іншого боку - на сегмент транзиту поширили ті ж умови, які обурили учасників ринку у випадку з перевезеннями внутрішніми та експортно-імпортними. Мова йде про роботу з конкретними посередниками, статус яких тепер прирівнюється до експедиторському і які єдині зараз мають доступ до рухомого складу. Всього шість ТОВ, які отримали таку виняткову привілей, тепер підім'яли під себе і транзитний сегмент. Сумарно обсяг вантажоперевезень по цих напрямках приносить залізницях 34 млрд. грн. доходу на рік.

У кого і в якому порядку брати вагони - вирішилося, кому платити - теж. Частина тарифу за користування інфраструктурою бере Український логістичний транспортний центр, частина за користування вагоном - агент, одне з шести ТОВ. Але експедитори обурені тим, що структура нового тарифу стала ще більш незрозумілою, ніж була, до того ж з'явилися нові платежі, «Укрзалізницею» ніяк не пояснені.

«Тепер понад вагонної складової ми платимо коефіцієнт у розмірі 1,14-1,17 плюс 20% ПДВ. Крім цього, за щодобове користування платимо $ 29 за критий вагон і $ 45 - за напіввагон, а ще $ 150 - за подачу вагона під навантаження на прикордонну станцію », - говорить один з учасників ринку. І це - не рахуючи послуг посередників, вартість яких, за його словами, зросла з 0,3 до 3%. В цілому для деяких логістичних операторів вартість перевезення зросла на 80%, каже голова Асоціації міжнародних експедиторів України Юрій Приходько, і близько половини компаній не бажають працювати на нових умовах і йдуть з ринку.

В принципі, якщо спробувати розібратися в хаосі озвучених цифр і наборі складових, якась логіка все ж прорисовується. Наприклад, коефіцієнт 1,14-1,17 (експедитори кажуть, що називаються різні цифри) - це давно обіцяне «Укрзалізницею» підвищення вагонної складової. Зараз вона знаходиться в межах 22%, а збільшившись на 17%, як раз і майже досягне тих 40%, які прийняті в Росії. Це означає, що попит на українські вагони в Росії і СНД як найдешевші впаде. А також - що тепер залізницям доведеться Більшу частину тарифу, ніж раніше, віддавати власнику вагона - приватному або державному. Так що возити вантажі в своїх вагонах або здавати їх в оренду стане вигідніше. Але одночасно це означає і скорочення дохідної частини бюджету «Укрзалізниці» - у випадку, якщо рівень тарифної ставки залишиться незмінним. Залізниця вперто не хоче її піднімати, а швидше за все - не може, оскільки «вище» всі подібні спроби присікаються на корню.

Ось і рятується додатковими платежами, адже в поточному році передбачено не скорочення, а зростання дохідної складової - мінімум на 15%.

Нарахування плати за подачу вагона до станції навантаження - горезвісна плата за порожній пробіг, яка, за словами вантажовідправників, призвела до підвищення вартості перевезення на 30%. Але це - витрати переходу на бізнес-модель, аналогічну приватним компаніям, запевняють в адміністрації. Ті таку плату брали і раніше.

Правда, зате при цьому вони не вимагали хабар за подачу вагона - про те, що таке явище існує в кулуарах вагонних «засіків» «Укрзалізниці», її гендиректор Володимир Козак сам говорив раніше в інтерв'ю тижневику «Коментарі».

Серед названих платежів залишається неясною обгрунтованість плати за добове користування вагонами, адже вона вже закладена в вагонної складової тарифу. А також, за словами експедиторів, суперечить закону (ст. 197.8 Податкового кодексу) норма про обкладення ПДВ транзитного тарифу.

Що ж до посередників, позиція залізниці залишається непереконливою. «У нас понад 400 експедиторів, і ми будемо готові працювати з усіма, хто запропонує влаштовують нас умови», - так прокоментував «i» ситуацію Володимир Козак. І додав, що в даний момент ніяких обмежень немає, всі бажаючі логістичні підприємства можуть отримувати вагони безпосередньо у держпідприємств. Проте факт залишається фактом - прямого доступу до вагонів немає ні в кого, крім шести приватників-агентів.

«Укрзалізниця» намагається монополізувати ринок експедиторських послуг, причому без відома громадськості, оскільки всі документи з новими посередниками знаходяться в режимі «таємно», - йдеться в звіті громадської експертизи щодо реформування галузі, організованої Європейським союзом транспортників Україні.

Швидше за все, так і буде: в одному з останніх інтерв'ю Володимир Козак підтвердив, що кількість експедиторів планується обмежувати, вимоги до них і граничну норму комісійних - посилювати. Хто після таких перетворень залишиться на ринку, залишається тільки здогадуватися.

http://ukrapk.com/


Новини України
Останні новини