Топ 1
Реєстрація
рус укр
Найбільша база пестицидів в Україні
Ви тут:
Курсы НБУ на сегодня
http://roundup.ua/products/kharnes

Фермери Узбекистану змушені купувати зерно на ринку

Фермери Узбекистану змушені купувати зерно на ринку

Фермери Узбекистану змушені купувати зерно на ринку, щоб продати його державі.

Наприкінці липня головне Ташкентське інформагентство «УЗА» опублікувало статтю «Велика перемога дехкан Узбекистану».

У повідомленні, стиль якого витриманий у найкращих традиціях газетних рапортів радянського часу, повідомляється про те, що фермери країни зібрали 6800000 тонн зерна і перевиконали річні договірні зобов'язання.

«У роки незалежності в країні накопичено великий досвід вирощування пшениці, щорічно зростає обсяг заготовленої зерна. Хірман, зібраний копіткою, наполегливою працею дехкан і фермерів, глибоко опанували сучасні агротехнології, - джерело достатку і добробуту нашої країни і народу », - йдеться в статті.

Згідно статті «УЗА», в узбецькому сільському господарстві немає жодних проблем, а всі досягнення - це, зрозуміло, «результат проведених під керівництвом Президента Ісламу Карімова послідовних заходів щодо поглиблення економічних». І ще цитата: «Проведення широкомасштабної роботи з оптимізації посівних площ фермерських господарств, поліпшенню меліоративного стану грунтів, розміщення сортів пшениці з урахуванням земельних і кліматичних умов, забезпечення водою, а також своєчасній поставці у фермерські господарства мінеральних добрив, якісного насіння і паливно-мастильних матеріалів відіграє важливу роль у розвитку зерноводства. У дехкан і фермерів зростає зацікавленість у результатах своєї праці, зміцнюється почуття власника ».

З цією райдужної картиною, намальованою офіційним інформагентством республіки, не згодні автори коментаря, поширеного напередодні «Експертної робочої групою» (ЕРМ) - неурядовим некомерційним об'єднанням незалежних узбецьких дослідників. На їхню думку, узбецьке фермерство перебуває у винятково скрутному становищі, яке посилюється посухою й особливою обмеженістю водних ресурсів у поточному році.

«З'ясовується, що більшість фермерських господарств не в змозі виконати план по вирощуванню пшениці, що ставить їх у складне становище, оскільки існуючі правила регулювання діяльності фермера суперечливі. З одного боку, в договорі контрактації між фермером і державою сказано, що в разі невиконання державного плану по форс-мажорних обставин (наприклад, несприятливі погодні умови) фермер не несе за це відповідальності. З іншого боку, за сформованим порядком, фермеру, не спромігшись виконати державний план по бавовні або пшениці, в кращому разі загрожує вилучення землі без компенсації понесених витрат, а в гіршому - додатково адміністративна або навіть кримінальне покарання », - йдеться в доповіді ЕРМ.

«В даний час встановлена ​​державою закупівельна ціна на 1 кг пшениці у фермерів становить 286 сум. Насправді ж на ринках країни 1 кг пшениці в середньому коштує 1000 - 1100 сум. Фермерські господарства, яким не вдалося виконати державний план по пшениці, під тиском місцевих виконавчих органів змушені купувати пшеницю на ринках і потім перездавати придбану за високу ціну пшеницю за фіксованою низькою ціною державі », - пишуть автори дослідження.

Як з'ясували узбецькі незалежні експерти, в результаті засухи в деяких регіонах країни близько 80% фермерських господарств не змогли виконати план по пшениці, внаслідок чого були змушені купувати пшеницю на ринках для здачі державі. «Очевидно, ця обставина завдало серйозної матеріально-економічний збиток фермерським господарствам, більшість з яких виявилися чи не в положення банкрутів. В результаті у більшості фермерів руки опущені, вони майже весь час знаходяться в морально пригніченому стані. У багатьох формується готовність кинути всі справи, здати землю назад державі і спробувати займатися чимось іншим, наприклад, виїхати в Росію, щоб випробувати долю в якості трудового мігранта ».

Саме несприятливі погодні умови, на думку ЕРГ, чітко вказують на системні недоліки управління галуззю, не виправивши які не можна поліпшити положення, а отже збільшити ефективність фермерських господарств в країні:

«Одним з головних причин такого становища у фермерстві є централізована адміністративно-командна система державного управління фермерськими господарствами, що перешкоджає вільній діяльності фермерів і перетворює фермерство в нерентабельне заняття. Безперервне втручання місцевих органів державного управління в роботу фермерських господарств знижує стимул і інтерес останніх до своєї роботи. Хотілося б підкреслити, що система органів державного управління як на місцевому, так і на центральному рівнях заснована на старій радянській традиції, коли кар'єрний ріст керівників виконавчої влади на рівні провінції або районів залежить від успіхів даної адміністративно-територіальної одиниці (область чи район) у виконанні державних планів по бавовні і пшениці », - пишуть дослідники.

Підтвердження цим словам ми знаходимо і в статті Сергія Ежкова - редактора незалежного ташкентського веб-видання Uzmetronom. Особливий акцент автор робить на системі приписок в сільському господарстві країни, що збереглася з радянських часів.

«Прийомні заготівельні пункти, щоб дотримати відносний баланс між реально існуючим на складах зерном і документами про її надходження, штучно підвищують відсоток усушки й утруски, доводячи його до третини від зданого фермерами обсягу. Тобто, господарство, приміром, здало 1000 тонн, але за документами це 700 тонн (решта йде в усушку). 300 тонн, точніше, довідку про здачу цієї кількості попросту продають тим, хто в силу ряду причин не зміг реалізувати встановлений для нього державою план. Далі підуть відсотки «псування зерна» в ході зберігання (гризуни поїли, сонце попалили), що створить додатковий віртуальний заділ, який дозволяє конкретних персоналій від влади отримувати з повітря не менш конкретні гроші. В кінцевому підсумку, який був урожай насправді, точно з'ясувати вже нікому не вдасться. При тому, що статистичні дані будуть самими оптимістичними ».

«На думку фахівців, - пише Сергій Ежков, - система приписок в Узбекистані давно стала нормою. Вони починаються в кожному окремому господарстві. І не тільки по зерну. Цей «мильна бульбашка» збільшується на рівні кожного окремо взятого району і кожної окремо взятої області. І тільки в масштабах республіки абсолютно для всіх очевидний блеф абсолютно фантастичним чином трансформується в чергову перемогу зерноводов (хлопкоробов, тваринників). Звичайна для сьогоднішнього Узбекистану схема, повністю запозичена у радянського минулого періоду розвиненого соціалізму і працює без збоїв ».

http://www.newsland.ru/


Нравится
Новини зі світу
Останні новини