Топ 1
Реєстрація
рус укр
Найбільша база пестицидів в Україні
Ви тут:
Курсы НБУ на сегодня
Чому рекордний урожай РФ не призведе до зниження цін?

Чому рекордний урожай РФ не призведе до зниження цін?

Експерт пояснює, чому очікуваний цього року в Росії рекордний урожай не призведе до зниження цін на сільгосппродукцію.

У російські ЗМІ через два десятиліття знову на повну силу повертаються «вести з полів», звіти про сверхурожаях і декларації райдужних планів на майбутнє. Але повної аналогії з радянськими передовиця поки не простежується - хоча б тому, що тоді слідом за врожаєм не росли ціни на хліб, м'ясо і ту ж гречку.
Тепер же - повна вольниця постмодернізму. Урочисті доповіді про зростання збору зерна химерно наклалися на запущену Гайдаром на початку 90-х лібералізацію цін, яка чомусь не врятувала економіку, а, скоріше, дуже навіть навпаки.
Але, тим не менш, помилуватися цифрами ніхто не заборонить, нехай вони поки що існують у формі прогнозу. Отже, згідно з прогнозом Російського зернового союзу, в 2011 році планується зібрати 92 млн. тонн зерна; Мінсільгосп дає більш обережні цифри - 85-90 млн. Але і це вражає при порівнянні з цифрою по аномально жаркого 2010 році: тоді вдалося зібрати всього 60, 9 млн. тонн.
Тієї ж гречки, згідно з прогнозами, цього року буде явно в надлишку. «У 2011 році очікується урожай гречки на рівні 850 000 тонн. У 2010 році було 350 000 тонн », - зазначив на засіданні уряду віце-прем'єр Віктор Зубков.
Тут би саме час сказати і про коридор цін, до якого тепер ця стала раптом елітної крупа повинна була б вкластися. Але ні міністр сільського господарства Олена Скринник, ні віце-прем'єр воліли про нього поки не поширюватися.
Тим часом, експерти поки не схильні давати позитивні прогнози за роздрібними цінами у зв'язку зі сверхурожаем. Тут математика, як з'ясовується, особлива - рівняння з безліччю невідомих. Абсолютно неможливо передбачити, яку цінову політику зволіють вибрати самі агрохолдинги: можна лише врахувати, що зростання урожаю на зерно, на жаль, ніяк не стримав апетити держмонополій, а значить, і витрати на той же транспорт.
Більше того, ціни на паливо акуратно ростуть, і ще питання, перекриє чи їх прибуток від сверхурожая.
Ну а роздрібні мережі - це і зовсім зона, що підкоряється законам хіба що ринкової логіки, але ніяк не класичної. Тільки-но прозвучали оптимістичні прогнози про збори врожаю цього року, як почався «футбол» між аграріями та роздрібними мережами: мовляв, щодо зниження цін - це, будь ласка, до них, передає ІА «Казах-Зерно».
Брати на себе відповідальність за мотивами міністерських прогнозів їх відучила існуюча постмодерністська реальність.
Фінансовий директор Фонду «Народна ініціатива» Володимир Васін у бесіді з пояснив, чому не варто очікувати від сверхурожая зниження рівня цін на сільгосппродукцію:
- Ціни не впадуть перш за все тому, що всі агрохолдинги дуже активно користуються залученням кредитних ресурсів. Тому високий урожай зовсім не тягне за собою зниження цін. Швидше ці компанії за рахунок високого врожаю зможуть частково вирішити проблеми, які виникли у них в минулому році, коли була посуха і врожай загинув.
Схема роботи у будь-якій компанії, пов'язаної з сільським господарством, приблизно наступна. На початку сезону вона набирає кредитів, тому що попереду - посівна, потрібно обслуговувати техніку, закуповувати паливно-мастильні матеріали, виплачувати великі обсяги заробітної плати, нарешті, збирати сам урожай, обробляти. Великі перевірені агрохолдинги можуть розраховувати на привабливі умови кредитування.
Так, Россельхозбанк видає гроші за спеціальним кредитним програмам з привабливими зниженими процентними ставками. Але, тим не менш, це - все одно кредитні гроші, які доводиться повертати з відсотками. Дрібні учасники, у свою чергу, вдаються до послуг комерційних банків, з усіма витікаючими.
Грошей кредитних набрали - поїхали. Важливо зрозуміти, що таке хороший урожай для агрохолдингу. Він же хороший щодо торішніх не в рази, а на якісь відсотки! І хороший урожай для агропромислової компанії означає лише те, що вона зможе вчасно погасити кредити, розплатитися зі співробітниками, заплатити всі податки.
Просто тому, що буде трохи більше оборотних грошей у порівнянні з роком, коли врожай був не такий гарний. Взагалі агрохолдинги, якщо судити по комплексу показників, - не дуже прибутковий бізнес.
У Європі, в США і в Канаді агропромислова діяльність є дотаційною. Т. е. держава платить сільгоспвиробникам за те, щоб вони засівали і збирали рівно таку кількість зернових, яке потрібно економіці, щоб виробник не видавав на-гора сверхурожай, який нікуди дівати. Йде штучне обмеження.
Т. е., простіше кажучи, краще частину площ не засіяти взагалі і отримати на них дотацію, чим засіяти все, зібрати сверхурожай і потім сидіти і думати, що з усім цим щастям робити.
У нас ситуація зворотна. У нас підтримка сільгоспвиробника будується на пільгових кредитних програмах, які змушують агрохолдинги якось крутитися-вертітися. При цьому гарантії, отримає чи ні підприємство цього року держпідтримку, фінансування, немає ніякої.
Кожен рік це - певна лотерея, яку для аграріїв запускають чиновники. Крім того, не треба скидати з рахунків і потужну конкуренцію із закордонними виробниками, які в будь-який момент часу готові поставити на ринок будь-який обсяг зерна.
Т. е. очевидна відсутність визначеності. Як я припускаю, фінансове планування всередині таких компаній або дуже слабке, або відсутнє як таке. По суті, наші агрохолдинги живуть одним днем: засіяли, зібрали, продали - відмінно, забули як страшний сон.
У наступному році все повторюється. Сам ринок такий, що на даний момент часу говорити про жорсткий плануванні чого б то не було просто не доводиться. Як Бог на душу покладе, так все і відбувається. А платять за цю невизначеність в кінцевому рахунку споживачі.
Зростання цін обумовлене відсутністю середньострокового планування господарства і продуманої стратегії на ринку зерна.

http://www.newsland.ru/

 


Нравится
Новини зі світу
Останні новини