Топ 1
Реєстрація
рус укр
Найбільша база пестицидів в Україні
Ви тут:
Курсы НБУ на сегодня
ЄС: виробництво біодизеля скоротилося в 2011 р. на 6%

У 2011 р. випуск біодизеля в країнах ЄС-27 скоротився більш ніж на 6% - до 9 млн. т, відзначають в компанії "ПроАгро". До цього протягом кількох останніх років єврозона лише нарощувала виробництво цього палива, підтримувана державними субсидіями. Так, за даними експерта компанії "ААА" С. Наливки, місцевих виробників мотивувала дотація на рівні 35% вартості кожної виробленої тонни біодизелю.

Але, очевидно, фінансові проблеми в ЄС змусили ринок переорієнтуватися. По-перше, в 2010-2011 рр.. ЄС дозволив виробникам імпортувати в якості сировини канадську каноли - генно-модифікований ріпак, ймовірно, для того, щоб покрити відсутні обсяги сировини. По-друге, влада ЄС прийняли рішення підтримати імпорт готового біодизеля.

Це відразу ж позначилося на динаміці поставок. Імпорт біодизелю, за підсумками 2011 р., виріс відразу на 30% - до рекордних 2,6 млн. т. Власний біодизель покупці ЄС замінили в більшій частині на соєвий метиловий ефір з Аргентини і пальмовий метиловий ефір з Індонезії.

Від посилення імпорту готового біодизеля постраждала, зокрема, Італія. Там виробництво цього палива знизилася в 2011 р. на 25% - до 520 тис. т, повідомила днями компанія Assocostieri.

Імпорт біодизелю в Італію зріс також на 25%, до 800 тис. т. Ще в 2010 р. виробництво біодизеля в Італії перевищувало імпортні поставки майже на 100 тис. т - було вироблено близько 732 тис. т проти 640 тис. т ввезеного продукту.

"Італійська біодизельна промисловість, яка використовує в основному імпортну сировину, включаючи пальмове масло і ріпак, серйозно постраждала в останні пару років від субсидованого імпорту дизеля з країн Америки та Азії, який міг бути дешевше, ніж сировина", - повідомляють в "ПроАгро". Потреба країни в біопальне становить 1,3 млн. т на рік. До 2014 р. частка біодизеля в складі дизельного палива повинна бути доведена до 5%.

Зрозуміло, що влада ЄС керувалися логікою економії, сповідуючи принцип "навіщо платити більше?". Але такий різкий поворот в намірах не міг не позначитися як на самих виробниках біодизеля, так і на постачальників сировини для його виробництва.

Україна поставляла на зовнішні ринки трохи більше 10% всього світового експорту ріпаку. У кращі роки, 2008-2009 рр.., Цей показник склав більше 20%. Тоді обсяги, які пішли переважно в ЄС, склали понад 2,6 млн. т. У 2011 р. експорт з Україною не перевищив 1,4 млн. т і продовжує падати. Експерти запевняють, що це викликано поганою економікою вирощування цієї культури та її майбутнє приречене.

"Ріпак для України - це вже вчорашній день, він не цікавий аграріям в принципі, оскільки це культура примхлива і схильна численним ризикам", - говорить С. Наливка. За його підрахунками, був час, коли ця олійна мала 270-220% рентабельності, в 2007-2008 рр.. "Сільгоспвиробник витрачав на вирощування тонни ріпаку 800 грн., А продавав - за 3500 грн. Поступово витрати на вирощування ріпаку росли, в більшості своїй через різке подорожчання добрив. І в 2011 р. ми вже мали іншу економіку виробництва ріпаку. Витрати на тонну становили 3600-3750 грн., а вартість закупівлі на елеваторах - всього 4000-4200 грн / тонна. Поступово рентабельність ріпаку знижувалася, і минулого року досягла 13%. А при тому, що ця культура вибаглива, аграрій зовсім вирішив, що немає сенсу старатися у виробництві цієї культури ", - відзначає пан С. Наливка.

За його прогнозами, цього сезону аграрії виростять не більше 1 млн. т ріпаку, що на 400 тис. т менше торішнього показника. І однозначно збудуть ці обсяги в ЄС, яка б там не була ситуація з виробництвом палива, вважає С. Наливка. За даними Мінсільгоспу США, імпорт ріпаку в ЄС в 2012 р. збільшиться до 2,6 млн. т.

Європейські аналітики прогнозують, що цей 2011/12 МР стане показовим для ріпаку, бо очікуються рекордні його закупівлі в світі. Так, на думку компанії "ПроАгро", в липні-червні 2011-2012 рр.. експорт ріпаку досягне 12 млн. т, що на 10,7% більше цього обсягу в попередньому маркетинговому році. У числі рекордсменів по збільшенню імпорту буде Китай. Він збільшить закупівлю ріпаку вдвічі - до 2 млн. т. Японія і Мексика закуплять 2,3 і 1,5 млн. т відповідно. Американці завезуть ріпаку практично на 200 млн. т більше, збільшивши імпорт тим самим до 700 тис. т.

У числі тенденцій, які збережуться на цьому ринку, буде посилення залежності від канадських поставок.

Очікується, що Канада збільшить поставки на 1 млн. т - до 8,15 млн. т, що еквівалентно 14,6%. Австралія також поставить рекорд в експорті - 2,1 млн. т, що майже на 43% більше, ніж роком раніше.

Такий позитивній динаміці експорту сировини сприяє зростання цін на продукт. Так, максимальної була вартість ріпаку в 2008 р. У лютому цього року вартість рапсу, MATIF, Франція, встановила рекорд - на рівні $ 770 / т. У січні 2011 р. культура, після кризового падіння вартості до $ 335,5 у грудні 2008 р., знову зросла до $ 695 / т, що дозволяє виробникам розраховувати на прибуток, хоч і не таку високу, як перед початком кризи.

http://proagro.com.ua/


Нравится
Новини зі світу
Останні новини