Дефіцит якісного борошна - причина зниження виробництва хліба - Агропортал

Реєстрація
рус укр
Найбільша база пестицидів в Україні
Ви тут:
Курсы НБУ на сегодня

Дефіцит якісного борошна - причина зниження виробництва хліба

Дефіцит якісного борошна - причина зниження виробництва хліба

В Україні знижується рівень промислового виробництва хліба. За чотири місяці, що минули з початку нового маркетингового року, на зерновому ринку падіння склало 3,3%. А падіння місяць / до місяця за жовтень 2011 р. за порівнянні з жовтнем 2010 р. і зовсім склало близько 7%. В абсолютних цифрах за липень-жовтень 2011 хлібокомбінати в Україні виробили 578,6 тис. т хлібобулочних виробів проти 598,3 тис. т за липень-жовтень 2010 р.

Зазначимо, що виробництво хліба традиційно було одним з найбільш стабільних показників у країні. Більш того, в періоди економічної кризи, до яких можна віднести три останні роки в Україну, споживання таких базових продуктів, як хліб, традиційно збільшується на противагу, наприклад, м'ясним та молочним виробам, які стають не по кишені збіднілому населенню.

На думку експертів, зниження обсягів виробництва найпопулярнішого в країні харчового продукту не було наслідком скоротився попиту з боку населення. Причина - в скоротиться пропозиція якісного борошна. При цьому, на перший погляд, причин для недостачі борошна немає, оскільки, як відомо, Україну в цьому році зібрала безпрецедентний врожай. "На сьогоднішній день ми маємо майже 57 млн. т зерна в бункерній вазі", - сказав начальник департаменту рослинництва Міністерства аграрної політики і продовольства Іван Демидов. З цього обсягу 22 млн. т доводиться на урожай пшениці, що майже на 5,5 млн. т більше, ніж у минулому сезоні.

Проте обсяги виробництва борошна планомірно знижуються - про це свідчить навіть офіційна статистика. Так, у жовтні борошномельні підприємства зменшили виробництво борошна на 2,7%, або на 5,655 тис. т, до 206,181 тис. т в порівнянні з вереснем. Найбільше спад помітний у категорії житнього борошна - у жовтні 2011-го її було вироблено 12944 т проти 14 999 т в жовтні минулого року. А всього за липень-жовтень 2011 спад склав 4,5% - виробництво пшеничного і пшенично-житнього борошна склало 734,4 тис. т проти 768,9 тис. т.

Причина скорочення - значно зросла собівартість виробництва. "Влада люблять повторювати, що зерна в цьому році багато і воно дешеве. Але, по-перше, не таке вже дешеве, а по-друге, чому ніхто не говорить про ціну газу, зростання зарплат?" - Зазначив представник одного з найбільших борошномельних підприємств.

Як пояснюють експерти, розбалансування внутрішнього ринку відбулося, зокрема, і через активне експорту. "За чотири місяці сезону 2011/12 з України вивезено 42,9 тис. т борошна, що в 3,6 рази більше, ніж в аналогічний період 2010/11", - відзначають аналітики компанії Grain Ukraine. Українська борошно продається в Молдову, Індонезію і Туніс.

При цьому в подальшому ситуація може погіршитися: ринок борошна - як мінімум - житній може стати дефіцитним вже в наступному сезоні. Сільгоспвиробники нинішньої осені істотно скоротили посіви озимого жита. У деяких регіонах скорочення площ під цією культурою - більш ніж в два рази. А ті аграрії, які все-таки посіяли цю культуру, втратили значну частину посівів через посуху цієї осені, яка згубила мінімум третину майбутнього врожаю.

На думку учасників ринку, переорієнтувати частину борошна, яка зараз йде на експорт, на внутрішній ринок можливо, тільки запропонувавши операторам адекватну ціну. Однак в умовах жорсткого держрегулювання хлібного ринку це навряд чи можливо. З цієї ж причини все більше хлібного ринку йде в тінь.


Новини України
Останні новини