Україна нарощує експорт картоплі - Агропортал

Реєстрація
рус укр
Найбільша база пестицидів в Україні
Ви тут:
Курсы НБУ на сегодня

Україна нарощує експорт картоплі

Українські виробники щосили намагаються позбутися від надлишку плодоовочевої продукції на ринку, надлишок якої оцінюється мінімум в 2 млн. т. Найбільш проблемний продукт - картопля, якого, як відомо, зібрано в країні безпрецедентні 23 млн. т. Що стосується збуту цих обсягів оператори ринку виявляють найбільші старання.

Як пише ІА "Економічні звістки", українського продукту вдалося пробитися на ринки Грузії і Азербайджану. У жовтні ц.р. перший порівняно великі партії картоплі були поставлені на ринки Грузії і Азербайджану. У листопаді, за оцінками експертів, відвантаження можуть ще більше зрости.

Цікаво, що така співпраця вигідна, в першу чергу, компаніям-операторам на зовнішніх ринках, які за рахунок мінімальних цін закупівлі в Україну і щодо невеликих логістичних витрат можуть розраховувати на високу маржу.

Тому даний напрямок експорту є найбільш перспективним для поставок картоплі, також і овочів борщового набору. Нагадаємо, що ціни на картоплю в Україну становлять близько 1,5-2 грн. / кг (роздріб, дрібний опт), а покупці великих партій мають можливість купити ще дешевше. У цьому випадку прибутковість експорту може досягти 100%, відзначають експерти.

За даними Державної митної служби, експорт цієї культури в жовтні склав 924 т, проти 27 т у вересні. Для порівняння, в січні-вересні Україна експортувала 8,5 тис. т картоплі.

Проте позитивний ефект від нарощування експорту обмежений двома істотними чинниками, зокрема, грандіозним пропозицією овочів на внутрішньому ринку. Так, при врожаї в 23 млн. т поставки обсягів у кілька сотень тисяч тонн не можуть зробити істотного впливу на ринок і рівень цін.

У цьому році, прогнозують експерти, обійдеться навіть без традиційного передноворічного сплеску вартості. Другий фактор, що обмежує поставки, - це низька ємність ринків країн-імпортерів. Так, населення Грузії, нагадаємо, становить всього близько 5 млн. чоловік, і значна його частина вирощує картоплю самостійно.

Вихід на нові ринки не можна назвати безпроблемним, відзначають оператори. Українські овочі зіткнулися з несподіваною конкуренцією з боку російського продукту. "Це було тим більш несподівано, що Росія завжди сама купувала імпортний картопля, в тому числі і наш", - зазначив представник однієї з дистрибуційних компаній. Через перевиробництво овочів Росія, стабільно приобретавшая у нас десятки тисяч тонн цього продукту, в сезоні 2011/12 сама перетворилася на експортера картоплі. Зокрема, країна планує поставити 1 млн. т власного продукту в Середню Азію. При цьому російські конкуренти також добилися істотних успіхів з просування свого продукту на зовнішні ринки. У вересні-листопаді експорт картоплі з Росії стабільно перевищував імпорт. Основні ринки збуту російського картоплі - ті ж, що і в українського.


Новини України
Останні новини