У зв'язку з зниженням якості грунтів України втрачає щороку понад $ 10 млрд - Агропортал

Реєстрація
рус укр
Найбільша база пестицидів в Україні
Ви тут:
Курсы НБУ на сегодня

У зв'язку з зниженням якості грунтів України втрачає щороку понад $ 10 млрд

У зв'язку з зниженням якості грунтів України втрачає щороку понад $ 10 млрд

Щорічні втрати України від зниження якості грунтів - вимивання гумусу, а також інших деградаційних процесів - оцінюються в більш ніж $ 10 млрд.

 

Мінімальні щорічні втрати від ерозії грунтів в Україну становлять $ 10 млрд. Таку оцінку озвучив Сергій Булигін, академік-секретар відділення землеробства Національної академії аграрних наук (НААН).

 "Озвучена цифра - це втрати від однієї тільки ерозії. А враховуючи, що в країні йде ще два десятки деградаційних процесів, то сумарні втрати куди вище і порівняти з державним бюджетом", - сказав він. Він зазначив, що вартість гумусу приблизно становить $ 200/тонна: "Один міліметр на площі один гектар важить 10 тонн. А змивається за один злива, буває, що і 15 міліметрів".

 При цьому він уточнив, що оцінка втрат могла б бути куди більшою, якщо розглядати гумус як енергетичний ресурс. "Енергетично гумус чорнозему набагато перевищує енергію бензину. З гумусу можна робити паливо, але зрозуміло, що це шлях в нікуди. Тим не менше, якщо оцінювати гумус за його енергетичного потенціалу, то його вартість становить $ 600/тонна", - сказав Сергій Булигін.

 Як раніше повідомляло "Дело", в Україну може бути створена Державна служба охорони грунтів - держорган, який буде стежити за збереженням родючості грунтів, займатися оцінкою їх якості та контролювати діяльність землекористувачів. Існування такої структури має забезпечити виконання положень проекту закону "Про грунтах і їх родючості", який 18 січня було внесено до Верховної Ради.

 "Ми ще 20 років тому говорили про необхідність створення такого органу. І за цей час ніхто нічого зробив, навпаки, створення Державної служби охорони грунтів всіляко блокувалося", - говорить Сергій Булигін, академік-секретар відділення землеробства НААН. За його словами, на сьогоднішній день роль держави в забезпеченні раціонального використання земель катастрофічно низька. Особливо гостро це питання постало напередодні запровадження ринку землі в країні. "Приватна власність не забезпечить автоматично охорону сільгоспземлі. Навпаки, світовий досвід показує, що без контролю з боку держави експлуатація землі різко зростає", - зазначив він.

 За його словами, до введення ринку земель потрібно забезпечити жорсткий і дієвий контроль за землекористувачами, незалежно від форми власності. "Кожен землекористувач повинен отримати сертифікат якості на свою земельну ділянку, який буде обов'язковим додатком до державного акта на право володіння землею використання", - сказав Сергій Булигін.

http://ukrapk.com/


Новини України
Останні новини