Тенденція скорочення споживання хліба в Україні набирає обертів - Агропортал

Реєстрація
рус укр
Найбільша база пестицидів в Україні
Ви тут:
Курсы НБУ на сегодня

Тенденція скорочення споживання хліба в Україні набирає обертів

Виробництво хліба в Україні продовжує знижуватися. Грудневий показник виробництва хлібобулочних виробів у країні був на 7% нижче, ніж у грудні 2010 р. - 142,2 тис. т. За календарний рік зниження виробництва хліба склало 2,1% - 1 694,2 тис. т проти 1 730, 2 тис. т в 2010 р.

Проте детальніший аналіз показує істотну різницю між першою і другою половиною року. Так, починаючи з липня 2011 р., виробництво і споживання хліба почало знижуватися в два рази більш швидкими темпами. З початку сезону 2011/12 (липень 2011 р.) виробництво відстає на 4% в порівнянні з аналогічним періодом минулого сезону.

Згідно з даними офіційної статистики, за липень-грудень 2011 хлібозаводи виробили 863,9 тис. т хлібобулочних виробів, у той час як у другій половині 2010 р. цей показник становив 899,8 тис. т. При цьому ще в жовтні 2011 г . темпи відставання були нижче - на рівні близько 3% до показника жовтня 2010

Скорочення виробництва хліба спричинило за собою спад в обсягах виробництва борошномелів. Виробництво борошна (пшеничного і пшенично-житнього) в грудні 2011 р. було на 2,8% нижче показника за аналогічний місяць 2010 р.

А всього за другу половину року виробники втратили 3,9% від обсягу виробництва за аналогічний період 2010 р. - 1 105 тис. т проти 1 150 тис. т.

У чому причина

Офіційна версія негативної динаміки виробництва на ринку хліба - банальне зміна смаків українців. Ця теорія тим зручна, що ніяк не доказова. За даними першого заступника директора Департаменту економічного розвитку і аграрного ринку Міністерства аграрної політики і продовольства України С. Петренко, торік у споживчому кошику українця відбулося істотне перерозподіл - в ній скоротилася кількість хліба на користь м'ясних виробів. Так, споживча корзина складалася на 11% з хліба і хлібобулочних виробів та на 30,2% - з м'яса і м'ясних продуктів.

Правда, як відомо, в періоди економічних криз споживання хліба традиційно зростає, оскільки їм замінюють більш дорогі, що стали недоступними продукти. Друга половина 2011 р. за своїми характеристиками як раз повинна була підтримати виробництво хліба, оскільки, як відзначають економісти, вона була відзначена негативними тенденціями в економіці.

Ще одна версія відмови українців від хліба - небувалий урожай овочів та їх дешевизна, що дозволило в значній мірі компенсувати ними споживання хлібобулочних виробів.

І, нарешті, найбільш резонансна версія - скорочення доходів населення. Вона навряд чи повністю пояснює втрату популярності хліба, оскільки хлібобулочних виробів на сьогодні залишаються найбільш доступним продуктом. Проте, як відзначають експерти, "люди стали економніше і в дрібницях", і це могло спричинити більш раціональний підхід до покупки навіть найдоступніших товарів.

Порятунок в експорті

Скорочення виробництва хліба змусило виробників борошна шукати запасні варіанти збуту їхньої продукції, у тому числі за межами України. Так, експорт пшеничного борошна йде куди "жвавіше", ніж у минулому році. За даними аналітиків, 2011/12 МР, з Україною відвантажено 60 тис. т борошна, що вдвічі більше, ніж в аналогічний період 2010/11 МР. В основному українську борошно купують Молдова - туди було направлено більше третини всього експорту мучного, Індонезія (32%) і Туніс (12%).

Однак навіть активізувалися поставки борошна на зовнішні ринки не в силах запобігти насувається криза затоварення на зерновому ринку. Україна в поточному році забезпечено величезними запасами зерна. Нагадаємо, що врожай зерна в 2011 р. був рекордним в історії Україна і загальна пропозиція зернових на ринку перевищує 55 млн. т. При поточному стані справ, коли попит з боку внутрішніх переробників знижується, а темпи експорту сповільнюються, експерти прогнозують значні збитки галузі з Через надлишок пропозиції.

"Ми будемо мати величезні перехідні залишки зерна, які не будуть продані. Вони перейдуть кордон в 10 млн. т, а, за розрахунками, нам не потрібно мати більше 6 млн. т", - сказав президент Української аграрної конфедерації, голова Ради підприємців при Кабінет міністрів Л. Козаченко. З урахуванням додаткових витрат на зберігання зерна і недоотриманого прибутку від реалізації продукції загальні збитки аграрного сектора експерт оцінив у 2-3 млрд. грн.

http://www.proagro.com.ua/


Новини України
Останні новини