15 лютого 2012 КМУ розгляне питання про обмеження вивозу пшениці - Агропортал

Реєстрація
рус укр
Найбільша база пестицидів в Україні
Ви тут:
Курсы НБУ на сегодня

15 лютого 2012 КМУ розгляне питання про обмеження вивозу пшениці

Незабаром може розгорітися новий конфлікт між урядом і зернотрейдерами. Так, 15 лютого 2012 КМУ має намір розглянути доцільність введення примусових заходів щодо зупинки або стримування експорту пшениці до з'ясування втрат озимих культур. Про це повідомив президент Української зернової асоціації (УЗА) Володимир Клименко, пише ІА "Економічні вісті".

"В наступну середу на засіданні КМУ буде обговорюватися питання про те, чи є необхідність обмежувати експорт пшениці у зв'язку із загибеллю озимих і необхідним пересівом культур", - сказав він.

У той же час, повідомив В. Клименко, трейдерів уже попросили утриматися від активного експорту пшениці. Вчора це підтвердив директор департаменту аграрних ринків Мінагропроду С. Кваша. "Ми закликаємо трейдерів при укладенні контрактів акуратно дивитися в найближчі два місяці на пшеницю на внутрішньому ринку, і не включати її до переліку першочергових інтересів. Ось на ячмінь і кукурудзу - будь ласка. Важливо, щоб ми не вивезли той обсяг, який буде для внутрішнього ринку критичним ", - сказав С. Кваша. На його думку, стриманий експорт пшениці дозволить уникнути введення державою будь-яких обмежень.

В. Клименко повідомив також про те, що трейдерам запропоновано підписати меморандум, яким вони самостійно обмежать поставки зернової за кордон. "Від імені трейдерів я висловився проти підписання такого документа, оскільки один раз ми вже підписали меморандум, в якому держава зобов'язалася, до речі, в рамках СОТ, попереджати про плановані обмеження з експорту зерна за два місяці, щоб трейдери могли розвантажити склади, елеватори і врегулювати контракти щоб уникнути втрат ", - сказав президент УЗА.

Позиція Мінагропроду ясна. Відомство побоюється дефіциту пшениці в тому випадку, якщо будуть вивезені великі обсяги, а урожай-2012 виявиться мізерним і виникне продовольча небезпека, викликана нестачею пшениці, борошна, що неминуче призведе до інфляції. Свої побоювання чиновники висловлюють не тільки словесно. "Уже протягом десяти днів судно з пшеницею компанії" Кернел "простоює в порту, оскільки компанії не видає дозволу на експорт хлібна інспекція. Завантаженість судна складає 50 тис. т. Протягом двох днів не може вийти в море судно з пшеницею іншого трейдера - компанії "Топфер". З цієї причини під загрозою зриву знаходиться поставка за контрактом в Єгипет. Будь-яка затримка з виходом транспорту розцінюється нашими партнерами-покупцями як неблагонадійність ", - нарікає В. Клименко. Він не уточнив обсяги, які "Топфер" має намір відправити в Єгипет.

В. Клименко висловив думку від імені трейдерів про те, що говорити про продовольчу загрозу зараз передчасно. "Ми не бачимо продовольчої небезпеки по балансу пшениці, і тривогу з цього приводу бити рано. Ще лютий і березень ми можемо спокійно експортувати пшеницю без шкоди країні. До 1 березня будуть зрозумілі перспективи нового врожаю", - сказав президент УЗА.

Старший аналітик компанії "Драгон Капітал" Т. Левченко також вважає, що наявні залишки пшениці не дають приводу говорити про назріваючу дефіциті продукту. "За попередніми даними, у липні-січні 2011-2012 маркетингового року експортовано всього 3,3 млн. т пшениці з 10,3 млн. т, запропонованих до експорту. Тим більше, що втрати ще ніхто не може підтвердити об'єктивно. Тому наша думка - обмежувати експорт пшениці ще рано ", - говорить аналітик.

Поки України визначається з обсягом експорту пшениці і штучно обмежує відвантаження, наші ринки вже відвойовують конкуренти. Так, вчора стало відомо про те, що Іспанія змушена була закупити 200 тис. т американської пшениці через зриву причорноморських поставок. "Зокрема, трейдери повідомили про затримки в поставках української фуражної пшениці", - відзначають експерти. Потреби Іспанії в фуражному зерні складають 10 млн. т.

Якщо експорт все ж буде зупинений на два місяці, він скоротиться приблизно на 1 млн. т, вважає Т. Левченко. При нинішній ціні зернової в Чикаго втрати складуть близько $ 243 млн.

Допускати обмеження зараз не можна ще з однієї причини. Росія, наш прямий конкурент на зовнішніх ринках, відмовилася вводити обмеження на експорт пшениці, планований на 1 квітня. Навпаки, замість цього сусідка підвищила планку експорту з 24 млн. т до 27 млн. т. З цієї причини котирування пшениці вже пішли вниз. А сповнені оптимізму українські постачальники з задоволенням споглядали підвищення вартості пшениці в Чикаго на 6% лише за три-чотири дні минулого тижня, коли Росія обговорювала можливість введення плаваючих мит. Тепер зерно почало знижуватися в ціні, ледве набравши позитивну динаміку зростання цін.

Заборона або обмеження вивозу пшениці до з'ясування ситуації з балансом зерна призведе до небувалим перехідним залишкам на рівні 5-6 млн. т, що знизить ціну закупівлі зернової всередині країни. Від цього постраждає в першу чергу малий і середній фермер, і так натерпівся від попередніх квот і мит.

http://proagro.com.ua/


Новини України
Останні новини