Українські фермери просять уряд скасувати нову систему оцінки землі - Агропортал

Реєстрація
рус укр
Найбільша база пестицидів в Україні
Ви тут:
Курсы НБУ на сегодня

Українські фермери просять уряд скасувати нову систему оцінки землі

Фермери вимагають скасувати постанову КМУ про збільшення нормативної грошової оцінки земель, оскільки підвищені орендні платежі, які вона спровокувало, непід'ємні для учасників ринку.

Нагадаємо, що постанова Кабінету Міністрів "Про внесення змін в методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" передбачає застосування до нормативної грошової оцінки земель коефіцієнта 1,758. Постанову було прийнято в жовтні 2011 р. і набула чинності з 1 січня 2012 р. В результаті, орендні платежі, базою для розрахунку яких є цей показник, зросли майже в два рази.

Дорожче норми

Як пояснюють фермери, приймаючи цю постанову, уряд виходив з помилкової передумови, що рекордний урожай 2011 р. стане нормою для України. "Такий надвисокий врожай як в 2011 р. дається природою раз в 30 років. Але він запаморочив голову чиновникам, які почали заявляти, що Україна зможе отримати врожаї в 80 млн. т, що середня врожайність у нас - 60 ц / га, і віддача з гектара буде дуже висока і навантаження можна збільшити ", - говорить заступник голови Херсонської обласної асоціації фермерів С. Рибалко.

Він зазначив, що якщо проаналізувати величину орендних платежів на аграрному ринку України, то традиційно вона відповідає однієї десятої від надходжень з гектара.

"За статистикою, в останні кілька років середня орендна плата в країні становила 316-405 грн. / Га. Середня врожайність озимої пшениці - 22,8 ц / га, помноживши на 1500 грн. / Т, одержуємо 4230 грн. Доходу з одного гектара. Середня врожайність соняшнику - 11 ц / га, при ціні в 3200 грн. / т отримуємо 3500 грн. доходу, - підрахував С. Рибалко. - Тобто ще до підвищення нормативної оцінки землі орендна плата становила 10-12% , десятину. Така плата була споконвіку на наших землях, а коли змушували платити більше - починалися селянські війни ".

За його словами, таке співвідношення є і в Європі - при доході з гектара в 2-2,5 тис. євро, оренда становить 450-600 євро. "Але фермер все одно платить десятину, тому що європейські держави дотують по 300 євро на гектар", - зазначає С. Рибалко.

Третина врожаю - на оренду

За підрахунками фермерів, збільшення орендних платежів призведе до того, що в 2012 р., який і без того буде складним через несприятливі погодні умови, аграрії повинні будуть до 30% урожаю направити на оплату оренди.

Через те, що навантаження на гектар виросте майже в два рази, фермери масово переорієнтовуються на високорентабельні культури - в першу чергу соняшник і рапс. "Нормативну оцінку підвищили, орендна плата вище в два рази, міндобрива дорожчають, паливо - теж, собівартість виробництва зростає, ціна на продукцію - падає. Як вижити?", - Говорить голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Чернігівської області І. Якуб. При цьому він зазначив, що збільшення орендних платежів також не завжди позитивно позначиться на власника землі, оскільки збільшення доходу від оренди означає зменшення субсидій. "Постанова треба скасувати", - резюмують фермери.

В якості альтернативи учасники ринку пропонують збільшити земельний податок, який зараз становить близько 15 грн. на гектар, в три рази. "І ви побачите, що місцеві бюджети навіть виграють і отримають куди більше коштів", - говорить С. Рибалко.

Міністр аграрної політики Микола Присяжнюк не виключив можливості внесення відповідних корекцій в законодавство. "Ми вивчимо цю пропозицію і якщо воно буде балансувати інтереси всіх учасників ринку, то ми будемо вносити ці пропозиції депутатам, - сказав він. - Ніщо нам не заважає повернутися і не внести розумні корективи".

http://proagro.com.ua/


Новини України
Останні новини